MODERN PENTATHLON OLYMPIC GAMES AND WORLD CHAMPIONSHIP WINNERS 1912-2016

Men’s Olympic Games : Results    

 

YEAR       HOST              GOLD                         SILVER                              BRONZE                               

2016        Rio                A. Lesun (RUS)         P. Tymochenko (UKR)       I. Hernandez Uscanga (MEX)

2012       London         D. Svoboda (CZE)       Z. Cao (CHN)                        A. Morosi (HUN)                        

2008       Beijing         A. Moiseev (RUS)       E. Krungolcas (LTU)             A. Zadneprovskis (LTU)                        

2004       Athens         A. Moiseev (RUS)      A. Zadneprovskis (LTU)          L. Capalini (CZE)                         

2000       Sydney         D. Svatkovsky (RUS)    G. Balogh (HUN)                  P. Dovgal (BLR)                           

1996       Atlanta         A. Parygin (KAZ)           E. Zenovka (RUS)                 J. Martinek (HUN)                    

1992       Barcelona     A. Skrzypaszek (POL)      A. Mizsér (HUN)               E. Zenovka (EUN)                       

1988       Seoul            J. Martinek (HUN)      C. Massullo (ITA)                   V. Yagorashvili (URS)                        

1984       Los Angeles   D. Masala (ITA)             S. Rasmuson (SWE)           C. Massullo (ITA)                                

1980       Moscow        A. Starostin (URS)         T. Szombathelyi (HUN)        P. Lednev (URS)                          

1976       Montreal       J. Peciak (POL)                P. Lednev (URS)                      J. Bártu (TCH)                                       

1972       Munich          A. Balczó (HUN)            B. Onischenko (URS)           P. Lednev (URS)                        

1968       Mexico City   B. Ferm (SWE)                A. Balczó (HUN)                  P. Lednev (URS)                          

1964       Tokyo            F. Török (HUN)           I. Novikov (URS)                     A. Mokeev (URS)                                  

1960       Rome             F. Németh (HUN)         I. Nagy (HUN)                           R. Beck (USA)                                

1956       Melbourne   L. Hall (SWE)                   O. Mannonen (FIN)              V. Korhonen (FIN)                     

1952       Helsinki          L. Hall (SWE)                   G. Benedek (HUN)                I. Szondy (HUN)                           

1948       London           W. Grut (SWE)              G. Moore (USA)                      G. Gärdin (SWE)                         

1936       Berlin              G. Handrick (GER)         C. Leonard (USA)                   S. Abba (ITA)                                 

1932       Los Angeles   J. Oxenstierna (SWE)          B. Lindman (SWE)           R. Mayo (USA)                              

1928       Amsterdam    S. Thofelt (SWE)                  B. Lindman (SWE)                H. Kahl (GER)                                

1924       Paris                 B. Lindman (SWE)            G. Dyrssen (SWE)                  B. Uggla (SWE)                             

1920       Antwerp         G. Dyrssen (SWE)              E. de Laval SWE)                    G. Runö (SWE)                             

1912       Stockholm     G. Lilliehöök (SWE)           G. Asbrink (SWE)                   G. de Laval (SWE)                

 

 

Men’s World Championships: Results

 

YEAR       HOST            GOLD                     SILVER                             BRONZE                                       

2016      Moscow       V. Belaud (FRA)     A. Lesun (RUS)            J.Jung (KOR)

2015       Berlin        P. Tymoshenko (UKR)  A. Lesun (RUS)     A. Fedechko (UKR)

2014    Warsaw         A. Lesun (RUS)     A. El-Geziry (EGY)            J. Kuf (CZE)                                 

2013    Kaoshiung      J. Kinderis (LTU)  N. Woodbridge (GBR)      A. Lesun (RUS)                         

2012     Rome            A. Lesun (RUS)      A. Moiseev (RUS)                J. Jung (KOR)                          

2011     Moscow       A. Moiseev (RUS)      A. Lesun (URS)              A. Marosi (HUN)

2010       Chengdu      S. Karayakin (RUS)    A. Lesun (URS)              J. Kinderis (LTU)                       

2009       Crystal Palace  A. Marosi (HUN)   D. Svoboda (CZE)         D. Kirpulyansky (UKR)                                             

2008       Budapest          I. Frolov (RUS)       D. Svoboda (CZE)            I. Lapo (BLR)                                  

2007       Berlin                V. Horváth (HUN)    I. Frolov (RUS)              R. Németh (HUN)                        

2006       Guatemala       E. Krungolcas (LTU)   V. Horváth (HUN)      A. Zadneprovskis (LTU)                           

2005       Warsaw              Z. Qian (CHN)          A. Turkin (RUS)              A. Moiseev (RUS)                       

2004       Moscow          A. Zadneprovskis (LTU)     C-H.Lee (KOR)        L.  Capalini (CZE)                         

2003       Pesaro            E. Walther (GER)                E. Johansson (SWE)      M. Michalik (CZE)                    

2002       San Francisco  M. Sedlecky (CZE)       E. Johansson (SWE)         E. Walther (GER)                                 

2001       Millfield            G. Balogh (HUN)          V. Horváth (HUN)             T. Hantov (BUL)                           

2000       Pesaro                 A. Zadneprovskis (LTU)    G. Balogh (HUN)        N. Papuc (ROM)                           

1999       Budapest           G. Balogh (HUN)             L.  Capalini (CZE)          D. Svatkovsky (RUS)                  

1998       Mexico City      S. Deleigne (FRA)         V. Yagorashvili (USA)     A. Smirnov (BLR)                         

1997       Sofia                  S. Deleigne (FRA)          D. Svatkovsky (RUS)       A. Zadneprovskis (LTU)                            

1995       Basel                    D. Svatkovsky (RUS)        A. Hanzély (HUN)             C. Toraldo (ITA)                            

1994       Sheffield             D. Svatkovsky (RUS)       C. Ruer (FRA)                       J. Martinek (HUN)                   

1993       Darmstadt        R. Phelps (GBR)              L. Fábián (HUN)                S. Deleigne (FRA)                        

1991       San Antonio     A. Skrzypaszek (POL)      P. Steinmann (SUI)         A. Madaras (HUN)                      

1990       Lahti                     G. Tiberti (ITA)           A. Starostin (URS)             M. Kadlec (CZE)                                  

1989       Budapest           L. Fábián (HUN)          A. Miszér (HUN)                P. Blazek (CZE)                              

1987       Moulins              J. Bouzou (FRA)         M. Kadlec (CZE)                 L. Fábián (HUN)                           

1986       Montecatini    C. Massullo (ITA)        D. Masala (ITA)                 L. Dobi (HUN)                                

1985       Melbourne       A. Miszér (HUN)       A. Starostin (URS)            I. Schwartz (URS)                        

1983       Warendorf        A. Starostin (URS)   T. Szombathelyi (HUN)      Y. Zinkovsky (URS)                 

1982       Rome                    D. Masala (ITA)      A. Starostin (URS)             J. Bouzou (FRA)                                     

1981       Zielona Góra   J. Peciak (POL)       D. Masala (ITA)                  T. Szombathelyi (HUN)                                      

1979       Budapest           R. Nieman (USA)  J. Peciak (POL)                   D. Masala (ITA)                          

1978       Jönköping          P. Lednev (URS)     J. Peciak (POL)                   N. Glenesk (USA)                      

1977       San Antonio     J. Peciak (POL)      P. Lednev (URS)                 S. Rotkiewicz (POL)                            

1975       Mexico City      P. Lednev (URS)     T. Kancsal (HUN)              J. Fox (GBR)                                   

1974       Moscow              P. Lednev (URS)    V. Shmelev (URS)             B. OnIschenko (URS)                

1973       Crystal Palace   P. Lednev (URS)     V. Shmelev (URS)              B. OnIschenko (URS)                                        

1971       San Antonio     B. OnIschenko (URS)    Z. Villányi (HUN)               A. Balczó (HUN)                           

1970       Warendorf        P. Kelemen (HUN)     A. Balczó (HUN)                 B. OnIschenko (URS)                 

1969       Budapest           A. Balczó (HUN)           B. OnIschenko (URS)      B. Ferm (SWE)                             

1967       Jönköping          A. Balczó (HUN)     S. Shaparnis (URS)          B. Ferm (SWE)                               

1966       Melbourne       A. Balczó (HUN)     V. Mineev (URS)                F. Török (HUN)                           

1965       Leipzig                 A. Balczó (HUN)    I. Novikov (URS)                F. Török (HUN)                              

1963       Macolin              A. Balczó (HUN)     F. Török (HUN)                   I. Novikov (URS)                           

1962       Mexico City      E. Sdobnikov (URS)   I. Novikov (URS)                F. Török (HUN)                              

1961       Moscow              I. Novikov (URS)      I. Deryugin (URS)              A. Balczó (HUN)                           

1959       Hershey              I. Novikov (URS)      A. Balczó (HUN)                 A. Tarasov (URS)                         

1958       Aldershot          I. Novikov (URS)      K. Lindeman (FIN)           A. Tarasov (URS)                         

1957       Stockholm         I. Novikov (URS)   A. Tarasov (URS)               N. Tatarinov (URS)                     

1955       Macolin              K. Salnikov (URS)  O. Mannonen (FIN)         A. Kovácsi (HUN)                       

1954       Budapest           B. Thofelt (SWE)   W. Vetterli (SUI)               I. Szondy (HUN)                            

1953   Santo Domingo G. Benedek (HUN)      I. Szondy (HUN)                 W. André (USA)                         

1951       Helsingbörg     L. Hall (SWE)         L. Vilkko (FIN)                     T. Lindqvist (SWE)                      

1950       Berne                   L. Hall (SWE)      D. Brignetti ITA)                    L. Vilkko (FIN)                                

1949       Stockholm         T. Bjurefelt (SWE)    L. Vilkko (FIN)                     V. Platan (FIN)                              

 

Women’s Olympic Games: Results

 

YEAR       HOST                     GOLD                                  SILVER                              BRONZE                                                

2016      Rio                         C.Esposito (AUS)                    E.Clouvel (FRA)                 O.Nowacka (POL)

2012       London                L. Asadauskaite (LTU)            S. Murray (GBR)                Y. Marques (BRA)                        

2008       Beijing                 L. Schöneborn (GER)                H. Fell (GBR)                    V. Tereshuk (UKR)                      

2004       Athens                 Z. Vörös (HUN)                      E. Rublevska (LAT)            G. Harland (GBR) 

2000       Sydney                 S. Cook (GBR)                          E. de Riel (USA)                  K. Allenby (GBR)                         

 

 

Women’s World Championships: Results                    

YEAR    HOST                      GOLD                                    SILVER                                         BRONZE                                      

2016     Moscow             S. Kovacs (HUN)                E. Clouvel (FRA)                   L. Schoneborn (GER)

2015    Berlin                L.Schoneborn (GER)              Q. Chen (CHN)                           Y. Marques (BRA)

2014    Warsaw                 S. Murray (GBR)                  Q. Chen (CHN)                         W. Liang (CHN)                       

2013    Kaoshiung            L. Asadauskaite (LTU)        Y. Marques (BRA)                  D. Rimsaite (RUS)                 

2012    Rome                       M. Spence (GBR)                Q. Chen (CHN)                      S. Murray(GBR)                         

 

2011    Moscow              V. Tereshuk (UKR)             S. Kovacs (HUN)                L. Asadauskaite (LTU)            

2010    Chengdu             A.  Caze (FRA)                       D. RImsaite (RUS)            L. Schöneborn (GER)                 

2009       London                Q. Chen (CHN)                 L. Asadauskaite (LTU)        L. Schöneborn (GER)                 

2008       Budapest           A.  Caze (FRA)                    A. Medany (EGY)               K. Livingston (GBR)                   

2007       Berlin                   A.  Caze (FRA)                  L. Schöneborn (GER)      L.  Asadauskaite (LTU)           

2006       Guatemala       M. Dziadura (POL)                V. Tereshuk (UKR)           O. Fakhry (EGY)                            

2005       Warsaw              C. Corsini (ITA)                    Z. Vörös (HUN)                  E. Rublevska (LAT)                              

2004       Moscow              Z. Vörös (HUN)                K. Allenby (GBR)                T. Mazurkevich (BLR)                            

2003       Pesaro                 Z. Vörös (HUN)                 O. Velichko (RUS)              K. Allenby (GBR)                                  

2002       San Francisco B. Simóka (HUN)                   Z. Vörös (HUN)                   G. Harland (GBR)                        

2001       Millfield              S. Cook (GBR)                    P. Boenisz (POL)               G. Harland (GBR)                        

2000       Pesaro                 P. Svarre (DEN)                P. Boenisz (POL)                E. Rublevska (LAT)                              

1999       Budapest           Z. Vörös (HUN)                  E. Suvorova (RUS)             K. Raisner (GER)                                  

1998       Mexico City      A. Sulima (POL)                 Z. Vörös (HUN)                   P. Boenisz (POL)                          

1997       Moscow              E. Suvorova (RUS)             F. Fares (ITA)                       L. Grolichova (CZE)                   

1996       Siena                    Y. Shubenok (BLR)           D. Idzi (POL)                         E. Suvorova (RUS)                      

1995       Basel                    K. Danielsson (SWE)          Y. Shubenok (BLR)           D. Idzi (POL)                                  

1994       Sheffield             E. Fjellerup (DEN)               Y. Shubenok (BLR)           E. Köblö (HUN)                           

1993       Darmstadt        E. Fjellerup (DEN)                    I. Kowalewska (POL)     D. Idzi (POL)                                   

1992       Budapest           I. Kowalewska (POL)             Y. Dolgacheva (BLR)       D. Idzi (POL)                                   

1991       Sydney                 E. Fjellerup (DEN)              C. Delemer (FRA)             C. Minelli (ITA)                            

1990       Linköping           E. Fjellerup (DEN)                      L. Norwood (USA)            D. Idzi (POL)                                   

1989       Wiener N’stadt    L. Norwood (USA)              I. Kovács (HUN)               C. Delemer (FRA)                                

1988       Warsaw              D. Idzi (POL)                          I. Kiseleva (URS)               C. Delemer (FRA)                        

1987       Bensheim          I. Kiseleva (URS)                     B. Kotowska (POL)          S. Krapf (FRG)                                

1986       Montecatini    I. Kiseleva (URS)                      S. Moressee (FRA)           S. Krapf (FRG)                                

1985       Montréal           B. Kotowska (POL)                    I. Kiseleva (URS)               A. Bajan (POL)                              

1984       Hørsholm          S. Yakovleva (URS)                    P. Svarre (den)                  S. Krapf (FRG)                                

1983       Göteborg           L. Chernobrywy (CAN)            A. Ahlgren (SWE)              S. Parker (GBR)                           

1982       Compiègne       W. Norman (GBR)                   S. Parker (GBR)                  K. Tayler (GBR)                             

1981       London                A. Ahlgren (SWE)                        S. Krapf (FRG)              W. Norman (GBR)                       

 

 

MODERN PENTATHLON: TEAM WINNERS 1912-2016

Men’s Olympic Games : Results    

 

YEAR       VENUE                 TEAM

2016        Rio                       GBR*

2012       London                HUN*

2008       Beijing                 LTU*       

2004       Athens                 CZE*

2000       Sydney                 FRA*

1996       Atlanta                HUN*

1992       Barcelona            POL

1988       Seoul                    HUN

1984       Los Angeles           ITA

1980       Moscow                 URS

1976       Montreal             GBR

1972       Munich                URS

1968       Mexico City        HUN

1964       Tokyo                    URS

1960       Rome                    HUN

1956       Melbourne          URS

1952       Helsinki               HUN

1948       London                SWE*

1936       Berlin                   USA*

1932       Los Angeles       SWE*

1928       Amsterdam       SWE*

1924       Paris                     SWE*

1920       Antwerp             SWE*

1912       Stockholm         SWE*

 

 

Men’s World Championships: Results

 

YEAR       HOST                     TEAM                   

2016     Moscow                 EGY

2015     Berlin                    KOR

2014    Warsaw                 HUN

2013    Kaoshiung             FRA

2012     Rome                      ITA

2011     Moscow               RUS

2010       Chengdu             LTU

2009       Crystal Palace    HUN

2008       Budapest           RUS

2007       Berlin                   GER

2006       Guatemala         LTU

2005       Warsaw              RUS

2004       Moscow              RUS

2003       Pesaro                 HUN

2002       San Francisco     HUN

2001       Millfield              HUN

2000       Pesaro                 USA

1999       Budapest           HUN

1998       Mexico City      MEX

1997       Sofia                      HUN

1995       Basel                    HUN

1994       Sheffield             FRA

1993       Darmstadt        FRA*

1991       San Antonio     URS

1990       Lahti                     URS

1989       Budapest           HUN

1987       Moulins              HUN

1986       Montecatini    ITA

1985       Melbourne       URS

1983       Warendorf        URS

1982       Rome                    URS

1981       Zielona Góra      POL

1979       Budapest           USA

1978       Jönköping          POL

1977       San Antonio     POL

1975       Mexico City      HUN

1974       Moscow              URS

1973       Crystal Palace   URS

1971       San Antonio     URS

1970       Warendorf        HUN

1969       Budapest           URS

1967       Jönköping          HUN

1966       Melbourne       HUN

1965       Leipzig                 HUN

1963       Macolin              HUN

1962       Mexico City      URS

1961       Moscow              URS

1959       Hershey              URS

1958       Aldershot          URS

1957       Stockholm         URS

1955       Macolin              HUN

1954       Budapest           HUN

1953   Santo Domingo  SWE

1951       Helsingbörg     SWE

1950       Berne                   SWE

1949       Stockholm         SWE

 

Women’s Olympic Games: Results

 

YEAR       HOST                     TEAM                                                

2016        Rio                       GBR*

2012       London                LTU*

2008       Beijing                 GBR*

2004       Athens                 GBR*

2000       Sydney                 GBR*

 

 

Women’s World Championships: Results                    

YEAR    HOST                        TEAM                                               

2016     Moscow                HUN

2015    Berlin                     POL

2014    Warsaw                 CHN

2013    Kaoshiung            GBR

2012    Rome                       GBR                                                                                                            

 

2011       Moscow              GER

2010       Chengdu             FRA                        

2009       London                GER

2008       Budapest           POL

2007       Berlin                   BLR

2006       Guatemala        POL

2005       Warsaw              RUS

2004       Moscow              GBR

2003       Pesaro                 GBR

2002       San Francisco   HUN

2001       Millfield              GBR

2000       Pesaro                 POL

1999       Budapest           RUS

1998       Mexico City       POL

1997       Moscow              ITA

1996       Siena                    RUS

1995       Basel                    POL

1994       Sheffield             ITA

1993       Darmstadt        POL*

1992       Budapest           POL

1991       Sydney                 POL

1990       Linköping           POL

1989       W’ner N’stadt   POL

1988       Warsaw              POL

1987       Bensheim          URS

1986       Montecatini      FRA

1985       Montréal           POL

1984       Hørsholm          URS

1983       Göteborg           GBR

1982       Compiègne       GBR

1981       London                GBR

 

An asterisk indicates an unofficial calculation.

There was no official team competition in these

events but team results have been calculated by

adding together the best three scores from each

nation. In the case of the 2000-2016 Olympic Games

 and the 1993 World Championships where each nation

 was allowed a maximum of only two competitors, the

result is calculated from adding the scores of those two

competitors.

MODERN PENTATHLON BEST PERFORMANCES BY COUNTRY 1912-2016

Points are allocated as follows: GOLD 3; SILVER 2; BRONZE 1.

All the following Olympic and World Championship events receive equal weighting:

Men: Olympic Individual 1912-2016; Olympic Team1952-1992; World Championship Individual 1949-2016; World Championship Team 1949-2016; World Championship Relay 1989-2016.

Women: Olympic Individual 2000-2016; World Championship Individual 1981-2016; World Championship Team 1981-2016; World Championship Relay 1991-2016.

Mix: World Championship Mixed Relay 2010-2016.

 

                      MEN   WOMEN    MIX    TOTAL

1.      HUN       251           75              0          326

2.      URS       167            23             0          190

3.      POL        56             108           4          168

4.      RUS        97              43            9          149

5.      GBR        13              93            2          108

6.      SWE       84              13             0          97

7.      ITA         50              40             0          90

8.      FRA        39              32             3          74

9.      GER        28              40             0          68

10.  LTU        38              12             5          55

11.  USA        41              11             1          53

12.  CZE        35              10             3          48

13.  BLR        19              21             1          41

14.  CHN       11              26             3          40

15.  UKR       10               11             9          30

16.  FIN         27               0              0          27

17.  FDR        9               18              0          27

18.  KOR       21               0               0          21

19.  DEN        0               20              0          20

20.  SUI        10               0               0          10

21.  EGY         6                3              0          9

22.  TCH        8                0               0          8

23.  MEX        7               0                0          7

24.  LAT         0                4               2          6

25.  BRA        1                4               0          5

26.  KAZ        4                0               0          4

27.  CAN        0                3               0          3

28.  EUN        3                0               0          3

29. AUS        0                3               0          3

30.  ARG        2                0               0          2

31.  DDR        2                0               0          2

32.  ROM        2                0               0          2

33.  CHI         1                0               0          1

34.  BUL        1                0                0          1

 

 

Note: Political boundaries change. If we were to combine the scores for the Soviet Union (URS), Russia (RUS) and EUN (Unified Soviet States -1992), their total would just eclipse that of Hungary. However, since other former Soviet states might be justifiably entitled to claim the URS total as well, this chart separates nations according to the accepted Olympic abbreviation. Germany (GER), West Germany (FDR) and East Germany (DDR) are, therefore, also noted as different nations as are Czech Republic (CZE) and Czechoslovakia (TCH).

2016

The tradition is that winners in the World Championships in Olympic year do not win at the Olympics. Only Szusza Voros (HUN) ever broke that trend (2004). So the mixed fortunes in Moscow this year won't trouble the superstitious. Top scorers were the host country, Russia, with 9 points, followed by France (7), Hungary (6) and Germany (5). Without doubt, the most sensational victory was in the Men's Team event where Egypt completely dominated, taking 4th, 5th, and 6th places individually. Incidentally none of that team had qualified for Rio via the Continental qualifying event but it would be a tragedy if the El Geziry brothers were not in Rio. Great Britain managed a silver medal in the Women's Team event. 

2015

This year's World Championships proved how unpredictable results are in Modern Pentathlon. Best score came from Russia with 8 points (Men 6- a silver in each event, Mixed Relay 2). Host  country, Germany, won 6 points. 2008 Olympic Champion, Lena Schoneborn (GER) returned to great form to take the Women's Individual title and the men won the relay. Poland (also 6 points) were the breakthrough team this year, showing great versatility in winning the women's team and taking bronze medals in the men's team and relay and the women's relay. After last year's great success, China's women's team is still a strong force with a win in the relay and a silver medal to Quian Chen. 

MODERN PENTATHLON WORLD CUP WINNERS – INDIVIDUAL 1990-2016

 

YEAR      MEN                             WOMEN                       VENUE

1990    Steinmann (SUI)          Dolgacheva (URS)       Frankfurt

1991    Toraldo (ITA)                Norwood (USA)           Rome

1992    Hanzely (HUN)             Idzi (POL)                     Winterthur

1993    Toraldo (ITA)                Kovacs (HUN)           Amelie les Bains

1994    Svatkovski (RUS)          Suvarova (RUS)          Darmstadt

1995    Svatkovski (RUS)          Fjellerup (DEN)            Atlanta

1996    Madaras (HUN)            Suvarova (RUS)    Cape Town / Opoczno

1997    Svatkovski (RUS)          Malm (SWE)               Cascais

1998    Svatkovski (RUS)          Allenby (GBR)            Teplice

1999    Deleigne (FRA)             Idzi (POL)                    Sydney

2000    Tkachuk (UKR)             Delemer (FRA)          Aix en Provence

2001    Krungolcas (LTU)          Lewis (GBR)               Moscow

2002    Zadneprovskis (LTU)    Corsini (ITA)              Budapest

2003    Sabirkhouzine (RUS)    Harland (GBR)          Athens

2004    Krungolcas (LTU)          Allenby (GBR)           Darmstadt

2005    Krungolcas (LTU)          Corsini (ITA)              Uppsala

2006    Capalini (CZE)                Pieretti (ITA)            Chianciano

2007    Krungolcas (LTU)          Medany (EGY)           Beijing

2008    Kasza (HUN)                  Rimsaite (RUS)      Caldas de Rainh

2009    Marosi (HUN)                Rimsaite (RUS)       Rio de Janeiro

2010    Marosi (HUN)                Schoneborn (GER)      Moscow

2011    Kasza (HUN)                  Schoneborn (GER)     London

2012    Frolov (RUS)                 Asadauskaite (LTU)     Chengdu

2013    Prades (FRA)                Tereshuk (UKR)       Nizhny-Novgorod

2014    Lesun (RUS)                  Nowacka (POL)           Sarasota

2015    De Luca (ITA)                Asadauskaite (LTU)      Minsk

2016    Cooke (GBR)                 Schoneborn (GER)     Sarasota

NB. In the years 1990-93, there was an ‘Overall’ points winner as well as a World Cup Final winner. Pentathletes who won ‘overall’ but did not win the final were: Men: 1993 Martinek (HUN); Women: 1991 Sulima (POL), 1993 Delemer (FRA).